vlakove nadrazi

Indonéské dráhy letos zavedly nový systém rezervace a koupě lístků. Oproti původním 40 dnům je nyní je možné udělat rezervaci na dálkové vlakové spoje až 90 dní před odjezdem. Lístek je vystaven na jméno pasažéra, je proto nutné při rezervaci či koupi občanský průkaz, pas (v případě cizince) či jiný doklad totožnosti.

Při vstupu na vlakové nádraží zkontroluje zaměstnanec indonéských drah nejenom lístek na vlak ale také doklad totožnosti pasažéra. Občanský průkaz či pas budete muset ukázat ještě jednou průvodčímu ve vlaku. Pokud by se snad i přes tato opatření do vlaku dostal černý pasažér, bude donucen vystoupit. Toto nařízení platí pro všechny třídy dálkových vlaků, ať už se jedná o nejlevnější vlaky s přívlastkem ekonomi nebo pohodlnější vlaky třídy bisnis a eksekutif. Na krátké vzdálenosti je možné koupit lístek v den odjezdu.

Lístky se kromě pokladen na vlakových nádražích dají rezervovat a koupit v obchodních sítích Indomaret a Alfamart, na poště a od srpna tohoto roku také přes internet. Při koupi lístku v obchodě Indomaret jsme museli odevzdat fotokopii svých dokladů totožnosti, je proto dobré si před koupí zajít do kopírky – udělejte si kopií pasu více, určitě se vám budou během cestování po Indonésii hodit.

Pokud vás bude někdo z příbuzných či přátel doprovázet až k vlaku, bude muset při vstupu na perón použít speciální identifikační kartu, o kterou si požádá pověřeného zřízence.

Zavedením tohoto systému chtějí indonéské dráhy eliminovat překupníky, kteří neváhali nocovat na nádraží, aby mohli koupit lístky a následně je draze prodat – především před islámskými svátky jako je Idul Fitri, kdy se na velkých vzdálenostech přesouvají Indonésii masy lidí a lístky na vlak byly právě také kvůli nekalým praktikám překupníků nedostatkovým zbožím, to byl velmi lukrativní bisnis.

Facebook Twitter Email