Grebeg Maulud – oslavy narození Proroka v Yogyakartě
Tisíce lidí ve čtvrtek ráno zaplnily náměstí na severní straně sultánova paláce v Yogyakartě a přilehlé ulice, aby zde shlédly průběh procesí u příležitosti svátku Grebeg Maulud. Cizinci si chtěli na památku tohoto unikátního zážitku odnést fotografie, velká část indonéských diváků ale doufala, že se jim podaří získat něco mnohem cennějšího: kousek ovoce či zeleniny z gununganů, symbolu štědrosti panovníka a jeho blízkého vztahu s lidmi a Bohem.
Dvanáctý den měsíce Maulud (indonéský název pro islámský měsíc Rabi–
Každý gunungan má svůj název, složení i vlastní symboliku. Mužský gunungan zvaný gunungan kakung tak má na špičce koláčky z rýžové mouky a kulaté koláčky, pod kterými jsou po obvodu celé konstrukce připevněna nakládaná slaná vejce. Největší část gununganu ale tvoří zelené fazolky a červené chlli papričky, které jsou doplněné devíti vařenými vejci a devíti nakládanými vejci. Gunungan je položen na táci společně se čtyřmi mladými kokosy. Gunungan putri (ženský gunungan) se zas podobá otevřenému deštníku, na jehož špičce je položen velký černý koláč. Kolem něj jsou připevněny další koláče ve tvaru listů, hvězd a koleček, což dává tomuto gununganu podobu ohromné květiny. Další gunungany se nazývají gunungan gepak, gunungan pawuhan a gunungan darat.
Z kratonu vyšel průvod v deset hodin třemi směry. Průvod bugiských vojáků nesoucí na ramenou jeden gunungan směřoval do kanceláře guvernéra Zvláštní provincie Yogyakarta (samotného sultána Hamengkubuwona X) v ulici Malioboro. Tato hlavní dopravní a obchodní tepna města byla kvůli tomu od devíti hodin až do poledne pro auta a motorky zcela uzavřena. Další průvod se vydal do paláce Pakualaman, jehož majitel, sultán Paku Alam IX, byl minulý rok opět jmenován víceguvernérem provincie. Pět gununganů odnesli sultánovi služebníci abdi dalem do přilehlé mešity Mesjid Agung.
V palácové mešitě průvod netrpělivě očekávaly davy lidí. Někteří z nich přijeli do Yogyakarty ze vzdálených koutů Jávy již předchozího dne a neváhali kvůli příležitosti získat kousek gununganu přenocovat na rušném náměstí, které měsíc před slavností hostilo kolotoče a stánky s jídlem, suvenýry i obnošeným oblečením.
Nad gunungany by měl nejdříve pronést ulama modlitby, ještě než je ale stačil dokončit, několik nedočkavců se na gunungany vrhlo. To spustilo lavinu: lidé se tlačili a mačkali ve snaze dostat se ke gununganu a strhnout z něj pro sebe kousek z plodů země, které jim přinesou zdraví, štěstí a blahobyt. Zemědělcům zaručí dobrou úrodu a uchrání jejich plodiny od škodlivého hmyzu, majitelům restaurací zajistí dostatek spokojených strávníků a obchodníkům spokojené zákazníky. Nebylo divu, že boj o tak cenný předmět byl natolik náruživý, že z něj několik lidí odcházelo se zraněním.
Během několika minut zůstaly z gununganů na zemi jen zbytky a úlomky. Ani ty však nepřišly na zmar: s odhodlanou důsledností je sbírali ti, kteří v litém boji neuspěli nebo se do vřavy neodvážili zapojit.
Praktické rady
- Pokud chcete vidět průvod zblízka, přijďte na náměstí brzy ráno.
- Nezapomeňte si s sebou vzít pokrývku hlavy nebo deštník – na náměstí se nejde před žhavými slunečními paprsky ani deštěm nikam schovat.
- Vstup do mešity je zdarma.
- Pokud chcete fotografovat na nádvoří mešity, můžete se připojit k ostatním fotografům, pro které je vyhrazen vyvýšený prostor u vstupu do areálu.
- Ochutnejte slavnostní menu nasi gurih v jednom ze stánků na severním náměstí.
- Dávejte si pozor na svou peněženku a cennosti – chvilkové nepozornosti rádi využijí kapsáři, kterých je při takové a podobných příležitostech víc než dost.