pantau-ngrenehan-2

Jižní pobřeží střední Jávy omývají vysoké a nebezpečné vlny, přesto se podél Indického oceánu najdou místa, kde si můžete užívat písečných pláží a koupání v modři oceánu. Jednou z nich je pláž Ngobaran blízko města Wonosari, asi šedesát pět kilometrů směrem na východ od Yogyakarty a jen několik minut od pláží Ngrenehan a Nguyahan.

Cesta na tuto téměř soukromou pláž vede serpentýnami přes kamenité kopce a skály lemované týkovými stromy, v jejichž korunách skáčou opice. Pokud si tedy nejste pří řízení motorky příliš jistí, raději si v Yogyakartě pronajměte auto s řidičem. Jinak než soukromým vozidlem se totiž na tuto odlehlou pláž nedostanete.

pantau-ngrenehan-3

Jaký pohled na moře se vám naskytne, záleží na tom, v jaké části dne na pláž Ngobaran přijedete. V ranním odlivu se na obnažených korálech táhnou jako koberec zelené a hnědé řasy, v nichž uvidíte zachycené různé mořské živočichy jako jsou mořští ježci a hvězdice. Místmí obyvatelé řasy sbírají a prodávají je překupníkům z Východní Jávy. Příliv nastává zhruba po jedenácté hodině. V podvečerních hodinách se místní obyvatelé vrací znovu na pláž, aby zde lovili mořské ježky. Ti jsou ale určeny pouze pro jejich vlastní konzumaci: po odstranění bodlin se maso okoření a smaží v oleji. Maso mořského ježka prý chutná podobně jako kuře.

Pláž s bílým pískem obklopená útesy velmi připomíná pláž Uluwatu na ostrově Bali. Stejně jako v Uluwatu je i tady hinduistický chrám pura, v jehož blízkosti jsou tři bílé sochy božstev. Zatímco chrám v Uluwatu pochází z jedenáctého století, pura na pláži Ngobaran byla postavena v roce 2003 na památku Prabu Brawijayi V, posledního krále říše Majapahit.  Ten se podle legendy raději upálil, než aby bojoval proti svému synovi, panovníkovi muslimského království Demak. Odtud také pochází název této části pobřeží – základ slova kobaran znamená v javánštině hořet.

pantai-ngrengehan9

Kromě hinduistického svatostánku tu ale také najdete mešitu a budovu, kam se přicházejí modlit stoupenci vyznání zvaného kejawan (odlišného přesvědčení než je javánský mysticismus kejawen). Zajímavými rysy mešity je to, že na rozdíl od indonéských mešit směřujících na západ je tato postavena směrem k moři a místo cementu či dlaždic je její podlaha pokrytá pískem.

Určitě si nenechte ujít možnost najíst se v jednom z místních warungů. Pochutnejte si buď na čerstvé rybě nebo zkuste požádat kuchařku, ať vám připraví vodního ježka.

Adresa: Pantai Ngobaran, Desa Kanigoro, Kecamatan Saptosari

pantai-ngrengehanpantau-ngrenehan-5pantau-ngrenehan-7pantau-ngrenehan-8pantau-ngrenehan-4pantau-ngrenehan-6

 

 

Facebook Twitter Email