IMG_7218

Pláže na Jávě se málokdy objeví na itineráři zahraničních turistů, přesto má ale ostrov co nabídnout. Oblíbenými výletními místy především pro obyvatele Zvláštní provincie Yogyakarta a jejího okolí jsou pláže na pobřeží Indického oceánu. Jednou z nich je pláž Baron ve vesnici Kemadang asi dvacet kilometrů od města Wonosari a zhruba čtyřicet kilometrů od hlavního města provincie Yogyakarty.

Na rozdíl od sousedních pláží pokrytých bílým pískem vítá návštěvníky pláže Baron písek zabarvený do černa. Pobřeží lemuje „tisíc hor“ pohoří Pegunungan Sewu, odkud je nádherný výhled na záliv a jeho okolí. Po obou stranách malebného zálivu se do výšky tyčí skály. I díky nim neomývají pobřeží v těchto místech tak vysoké vlny jako na ostatních plážích na jihu ostrova, přesto je ale při vstupu do vody třeba zvýšené opatrnosti – v lednu čtyřmetrové vlny vyděsily návštěvníky a znemožnily na několik dní rybářům práci, nedávno nevypočitatelné vlny Jižního moře připravily o život mladého studenta. 

IMG_7332

Každé ráno  vyplouvají ze zálivu na otevřené moře rybáři lovit ryby a plody moře, které se pak v syrovém stavu prodávají ve stáncích na pobřeží. Lákadlem pro gurmety jsou především tuňáci a humři. Buď si můžete ryby odnést domů nebo si je nechat tepelně upravit přímo na místě v jedné z mnoha jídelniček. Jíst rybu čerstvě vylovenou z moře, okořeněnou pálivým chilli, cibulí a česnekem s výhledem na vlnící se moře je opravdový požitek.

Najíst se můžete také v útulné restauraci nedaleko od vstupní brány na pobřeží, jejíž zdi jsou vyzdobeny obrazy předních současných indonéských malířu ze sbírky jejího rakouského majitele. Pokud byste měli chuť zdržet se v oblasti déle a prozkoumat celý pás pláží na jižním pobřeží Střední Jávy, můžete se ubytovat v malých dřevěných domcích v komplexu restaurace. 

Na pravé straně zálivu ústí do moře řeka, kde se můžete vykoupat ve sladké vodě. Kromě koupání v moři a ochutnávání mořských pochoutek sem místní lidé jezdí také na ryby či hrát fotbal.

IMG_7330

 

Praktické rady

  • Vstupné na pláž je 5000 indonéských rupií. Lístek opravňuje ke vstupu na pláže Baron, Sundak, Krakal a Kukup.
  • Nejlepší a nejpohodlnější způsob, jak se dostat na pláž Baron je jet autem či na motorce. Auto nebo  motorku si můžete půjčit v Yogyakartě – půjčovny najdete především v turistických oblastech Sosrowijayan v samém centru města a Prawirotaman v jižní části města.
  • Na pláž se můžete také dostat veřejnou dopravou. Z Yogyakarty pojedete autobusem do Wonosari, odkud vás na pláž doveze malý autobus.
  • Dávejte si pozor na vlny – plavání v moři je po celém jižním pobřeží střední Jávy nebezpečné.
  • Ochutnejte čerstvé úlovky z moře v jedné z mnoha místních jídelniček.

 

IMG_7324

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Twitter Email