act of killing

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět zařadil do svého letošního programu strhující dokument amerického režiséra Joshui Oppenheimera The Act of Killing, na festivalu uváděného pod názvem Způsob zabíjení.

Film se velmi neotřelým způsobem dívá na jednu z nejpohnutějších kapitol indonéské historie – vlnu násilí pod taktovkou indonéské armády, která si v letech 1965-66 vyžádala více než milion obětí z řad opravdových nebo domnělých členů indonéské komunistické strany a jejích sympatizantů. Tragické události přivedly do čela Indonésie diktátora Suharta, jehož režim vymazal příběhy obětí a na ospravedlní své existence předložil svou vlastní, pokřivenou verzi historie. Až reformace na konci devadesátých let otevřela Pandořinu skříňku dlouho umlčovaných svědectví.

Ve filmu The Act of Killing se režisér Oppenheimer vydal jiným směrem než dokumentaristé, kteří téma zpracovávali před ním. Přestože z materiálu natočeného během příprav dvou filmů v Indonésii  mohla vzniknout výpověď obětí, Oppenheimer se rozhodl vyprávět příběh vrahů a jejich chápání historie a své role v ní. Vůdci vražedných jednotech, kteří se večer co večer vydávali do ulic sumatránského města Medan s cílem zprovodit ze světa co nejvíce komunistů, se do kamer stylizují do postav hollywoodských filmů padesátých let, aby v bujaré atmosféře přehrávali vražedné scény, z nichž běhá mráz po zádech. Postupně ale na povrch vyplouvají skrytá traumata a do étosu hrdinství, který vrahové a jejich stoupenci o sobě vytvářejí, se vkrádají pochyby. Právě díky tomu, že v hledáčku kamery stojí lidé, pod jejichž rukama zemřely stovky lidí, se podařilo Oppenheimerovi na plátně předložit fascinující výpověď o komplexnosti lidské historie a podstatě zla.

Film získal mnoho ocenění na filmových festivalech po celém světě, v Praze bude zařazen do hlavní soutěže festivalu. Bez pochyby i tady bude patřit ke žhavým kandidátům na ocenění. Film si rozhodně nenechte ujít!

Více informací o filmu najdete ve starším článku na této webové stránce: http://sonacermakova.cz/archiv/869.

Program promítání

středa, 6. března  ve 20:00 hodin v malém sálu kina Atlas
sobota, 10. března ve 21:30 v kině  Lucerna
pondělí, 12. března od 20:00 hodin v Městské knihovně

Další odkazy

www.theactofkilling.com – oficiální webová stránka filmu
www.jedensvet.cz/2013/filmy-a-z/22386-zpusob-zabijeni – profil filmu na webové stránce festivalu Jeden svět
www.facebook.com/actofkilling – aktuální zprávy týkající se promítání filmu, recenzí a komentářů na facebookovém profilu filmu

 

Zdroj fotografie: http://theactofkilling.com

Facebook Twitter Email