Where heaven meets hell

Festival dokumentárních filmů o lidských právech přináší letos dva filmy týkající se Indonésie. Kromě skvělého dokumentu Způsob zabíjení (The Act of Killing) amerického režiséra Joshui Oppenheimera je to také americký dokument Mezi nebem a zemí (Where Heaven Meets Hell) o mužích, kteří pracují v dole na sopce Kawah Ijen na východní Jávě.

Stovky turistů vystoupí denně na aktivní sopku Kawah Ijen, ležící na jihu indonéského ostrova Jáva. Obdivují tyrkysové jezero v kráteru sopky a úchvatnou krásu žlutavého štiplavého dýmu, který jej obklopuje. Mnozí z nich se také rádi zastaví a případně i vyfotí s některým z horníků, kteří na svých bedrech nosí dolů do vesnice 90kilové koše síry. Horníci tu pracují bez jakýchkoli ochranných pomůcek, za dny vyplněné dřinou si vydělají sotva na to, aby uživili své nejbližší.

Filmaři sledují osudy čtyř mužů, kteří mají kromě práce v dole společnou také touhu umožnit svým dětem vzdělání a vymanit je tak z kruhu chudoby a nebezpečné dřiny v dole. Pouze jednomu z nich, čtyřiadvacetiletému Antovi, však svítá naděje na lepší budoucnost – díky talentu na jazyky věří, že by se mohl stát průvodcem. Film je plný vizuálně podmanivých záběrů nebesky krásné krajiny a pekelně těžké práce horníků.

Film se promítá v následujících dnech a časech:

6.3. / 16 hodin / Atlas malý sál

8.3. / 21:30 / Atlas velký sál

10.3. /15:30 / Lucerna

 

Více informací o festivalu a upoutávku na film najdete na webové stránce festivalu Jeden svět.

Zdroj fotografie: Facebook

 

 

Facebook Twitter Email