Pojedu jendou na dalekou Jávu

Až do poslední březnové soboty se v Galerii Městké knihovny v Lounech koná výstava fotografií Konstantina Biebla z ostrova Jáva s názvem POjedu jednou na dalekou Jávu.

Výstavu připravila Michala Tomanová, která se při své první cestě do Indonésie v roce 2008 do tohoto ostrova zamilovala. Stejně jako ostrov samotný ji také okouzlily Bieblovy texty inspirované jeho pobytem v dalekých tropech. V Památníku národního písemnictví pak Michala Tomanová objevila více než stovku fotografií z jeho cesty na Jávu, která proslula díky sbírce S lodí, jež dováží čaj a kávu. Několik z těchto fotografií se objevilo v knize Cesta na Jávu vydané v roce 2001, více než třicet fotografií nyní můžete shlédnout na výstavě v Lounech. Archivní fotografie doprovázejí Bieblovy texty, z nichž část nebyla zatím publikována, a fotografie z cest autorky výstavy na Jávu v letech  2008 a 2011.

V sobotu 30. března v 10 hodin máte možnost prohlédnout si výstavu společně s její autorkou, která má připraveno mnoho informací o fotografiích i málo známé příběhy z Bieblova života.

Výstava je zadarmo a tak neváhejte – až do konce března je Jáva jen 60 km od Prahy!

A jako lákadlo k návštěvě výstavy přikládám malý úryvek z Bieblovy literární pozůstalosti:

„Když jsem se narodil, můj křik se smísil s křikem papouška arara; usedl na mé kolébce, zvědav, co se to děje. Nebyl to přelud; byl to skutečný papoušek, filolog, který se drbával za uchem a ztrácel po chodbách peří. Matka mu nikdy nemohla zapomenout, že jí připravil, jak ona sama říká, o její nejsvětější právo, neboť on to byl, drzoun načechraný, který mne první oslovil, hned po mém příchodu na svět, svým ‚dobrý večer‘, ačkoliv jsem se narodil ráno.

A dodnes nevím, čím byl můj otec víc: zda lékařem, jenž noc co noc se brodil ve vysokých botách blátem svého okresu, nebo tím snílkem, jenž pěstoval palmy, kupoval exotické ptáky a nade vše miloval svou rezavou opici z Jávy, smutnou a ochočenou. Měla naprostou svobodu; lezla po stromech na zahradě, někdy se toulala po vsi, a kdykoliv se jí zachtělo, vstoupila k otci do ordinace a tvářila se tam vážně a učeně jako jeho asistent.“  (Z pozůstalosti, Dílo V)

Více informací o výstavě najdete na Facebooku.

Facebook Twitter Email